1 Ocak 2008 Salı

Yalova Kurtköy izlenimleri

Akşamki niyetimiz büyük oğlumla Karamürsel Kılıç ve Denizçatı köylerinde av yapmaktı fakat sonradan rota değişti Kurtköye çevrildi,bizde Darıcaya el sallayarak yolculuğumuza başladık.
Trabzonda başlayan meslek serüveni sayın hocamın deyişiyle Yalova ili Kurtköyde noktalanmış ama başka bir serüven başlamış arıcılık,şimdi tüm ekipmanını yapabilecek durumda olan hocam inzivaya çekilmiş gibi görünsede yine tüm benliğiyle oğlunun yanında ,her zaman aktivite içinde olmaya hazır durumda,Allah kolaylıklar versin.Ben ve oğlumla çok sıcak ve samimi ilgilendiler kendilerine teşekkür ediyoruz buradan.

sayın hocam ve oğlu boş petekleri görmüş olduğunuz raf sisteminde sakladıklarını ve hiç petek güvesinin barınamadığını söylüyorlar.


Din görevlisi olarak geldiği Kurtköyde emekli olup yerleşen Harun hocamız tam teşekküllü marangoz atölyesi açarak kendisinin ve yöredeki arıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor,gördüğünüz polen tuzaklı kovanları imal ediyor,tüm mamuller kestane ağacından yapılmış ve hafif.Kendi imalatları polen tuzakları elekleri
Polen tuzağının kovan içi görünümü
davetsiz misafir iş başında ama arılar içeri sokmuyorlarYakınlardaki başka bir arılıktan aldığım bu görüntüyü görünce Selahattin Güney başkanımla Halil Bilen hocanın tepkilerini merak ediyorum ve duyar gibiyim.
Ben ve oğlumla Harun amca arılıkları dolaşmakla meşgulüz.

Büyük oğlum Tezcanla beraber İlker Doğan beyin arılığınıda ziyaret ettik ,anlattıklarına göre İlker bey ufak bir ihmalden dolayı arılarının yarısını geçen yıl kaybetmiş,kuralları yerine getirmediğinden,bende dedimki siz 30 yıllık deneyimli şoförde olsanız kurala uymadığınız zaman başınıza gelecek akıbet bellidir.Her zaman gereği neyi gerektiriyorsa yapmak zorundayız.


Zafer Akçay,İlhami Uyar,Harun Akçay,Sefer Özkan başlangıç olarak Harun amca imamlıktan emekli olduktan sonra arıcılığa başlıyor,oradan oğluna ve komşularına sirayet ediyor,şu anda 100 adetin üzerinde 4 veya 5 kişinin evinin önünde koloniler gördüm.
3 yorum:

UĞUR KIRAN dedi ki...

Abi arıcılık dedimmi akan sular duruyor değilmi.Ava gitmek için niyetleniyorsun ama arıcılık sohbeti ağır basmış yine; Ne güzel bir tutku bu ki sadece sohbeti bile insanları bir araya getirmeye yetiyor.Çevrenizde bu kadar arıcı bulabilmeniz sizin için ayrı bir şans.İlhami bey oğlunuzuda ALLAH bağışlasın,umarım oda arıcılığa ilgi duyuyordur yanınızda size eşlik ettiğine göre...Saygılar

Ballı Baba dedi ki...

İlhami bey, güzel bir gün olduğu belli. Polen kapanlı kovandaki levha ters olmuş, enine olması gerekirdi her halde farkında değiller, arakadaşları uyarırsan verimi artırmış olacaklar.

ilhamiuyar dedi ki...

sayın başkanım uyarınız için teşekkür ederim,imal eden arkadaşlarla diyolağa geçip sebebini sorarım.Bana göre kovan ağızları küçük olduğu için o şekilde yapılmış olduğu aklıma geldi.Sevgi ve saygılarımla