23 Mart 2008 Pazar

Anasız kovanın birleştirilmesi ve çevre düzenlemesi

Üç gündür çok güzel polen geliri var
Vermiş olduğum şuruplar kısa zamanda bitirilmiş,yavru durumuda çok güzel,bugün arılığıma Pendikte oturan arıya meraklı bir kişi geldi,bayağı sohbet ettik benden 10 kovan arı istedi ama nazikce veremeyeceğimi önce standart 50 kovan yaptıktan sonra durum değerlendirmesi yapabileceğimi izah ettim.Beyefendiyi yolcu ettim.Geçen kontrolde yavru ve günlük yumurta göremeyince anasız olduğundan şüphelendiğim kovanı ,iyice tetkik ettikten sonra birleştirme yoluna gittim.
Arılığımda kurulu bulunan çadırıma çinko levha ilave ederek,kullanım alanını genişlettim,elinizin altında güvenli bir yer olması çok güzel,aradığınızı aradığınız yerde bulabiliyorsunuz.Şişirilmiş peteklerede zarar verilmesinin önüne geçebiliyorsunuz.Raf sistemi sayesinde herşey gözünüzün önünde,ararken vakit kaybetmek bizlerin zararına,zamanı çok iyi değerlendirmek gerek.3 yorum:

UĞUR KIRAN dedi ki...

İlhami abi,formik asit uygulamasında senle aynı tempoda gidiyoruz, bende 3. ez verdim bu hafta ve sanırım haftaya son kez vereceğim çünki varroa hemen hemen yok gibi ir durum gözlemliyorum kovanlarda.
Ayrıca kovanlarınızdan birinde ana olmadıgını söylüyorsunuz, neden anasız kaldı acaba o kovan.Tahmininiz ne ?

ilhami uyar dedi ki...

Sevgili Uğur bey kafamda çeşitli yorumlar oluşuyor ama daha önce böyle bir olay yaşamadığım için sürüncemede kalıyorum,varroa yok gözlemlerime göre,yaşlı değil ,sonuçta problemi birleştirerek çözdüm.

mahmudiyearicilik dedi ki...

ilhami bey kolay gelsin Uğur bey ana ölümünün nedenini soruyor bende de iki tane var yorum getirmek istemiyorum geçen sene satın alınan ana arılardan yaşlı desek değil bir tane de hacı abinin kovanlarındaki ana ölmüş aynı yerden aldık anaları bu gün onun anasız kalan kovanını birleştirdik blogta yayınlayacağım sana kolay gelsin. SELAMLAR