3 Nisan 2008 Perşembe

Mum eritme kabı yapımı

Arıcı bir arkadaşımın arılığında görmüş olduğum mum eritme kabı ilgimi çekmişti,bu konuda neler yapabileceğimi düşünürken,eski buzdolabını değerlendirme fikri uygun geldi,Balçık köyündeki hurdacıya giderek kovan kapağı yaptığımız saclardan bir tabaka alarak adaşım İlhami Tezcan beyin atölyesinde bu işi noktalayabileceğimi düşündüm.
İlhami abi işyerinde olmamasına rağmen oğlu Gökhan ve çırağı bu işin üstesinden geldiler,istediğim ebatlarda güzel bir işcilik sonucu mamulümüz ortaya çıkmaya başladı,
Yeni mum eritme kabını her safhasında ölçülerinin uyuşması açısından denedik,hata payı bırakmadan yeni mamulümüzü bitirmeye çalıştık(ben seyirciyim),kullanacak ben olduğum için işi dikkatle izliyorum tabiiki.Mumların aşağıya doğru kaymamaları için 3 adet bölme teli koymayı ihmal etmedik.Artık ateş yakıp saatlerce başında bekleyip zamandan ve iş gücünden kaybımız olmayacak.

Sonuçta ortaya çıkan malzememiz bu,güneş enerjisiyle mumları gayet sağlıklı bir şekilde eritebilirim.Bu işin bitiminden sonrada İzmite Kocaeli Arıcılar Birliğine gidip 3 kg formik asit siparişimi alıp,Kargo aracılığıyla Balıkesir Burhaniyeden arıcı arkadaşımız Ayhan Deveciye gönderdim.

10 yorum:

Mehmet Yüksel dedi ki...

Bende hep düşünüyorum buharla mı eriteyim yoksa ateş mi yakıp eriteyim İlhami bey en iyisini siz yapmışsınız daha doğal olamaz güneş enerjisi iyi fikir bence. O zaman bende güneş enerjisi ile eriteyim,işlerinizde başarılar diliyorum.

Selamlar.

Büyükdereli Ayhan dedi ki...

Kim demiş " Bir koltukta iki karpuz taşınmaz" diye .
İlhami abi , maşallah her iş elinizden geliyor.
Sağlıklı ve bol kazançlı günler dileğiyle.
Selamlar.

Emrah KARADENİZ dedi ki...

Güzel fikir abi bizlere örnek olmaya devam ediyorsun paylaşımın için teşekkürler.yeni icatlarını bekliyoruz.

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

Sayın Uyar
yeni ürününüz hayırlı olsun inşallah kullandıktan sonrada neticeleri bizimle paylaşırsın başarılar

Adsız dedi ki...

Sayın Uyar
yeni yaptığınız mum eritme kabın hayırlı olsun.
İnşallah kullandıktan sonrada teticeleri bizimle paylaşırsın.
Başarılar

yalovalı arıcı dedi ki...

ilhami abi bu eritme kabının bitmiş halini yayınlasan daha net olur.heralde üzerine cam kaplıyacaksın bende iki senedir böyle eritiyorum hemen hemen aynı sayılır bloğumda yayınlayayım bende onu.paylaşım için teşekkürler..


selamlar.

manos dedi ki...

What is that Ilhami?

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

İlhami bey yeni yaptırdığın mum eritme kabın hayırlı olsun
kullandıktan sonrada sonucunu merakla bekliyoruz selamlar

ilhami uyar dedi ki...

Dear Manos,We preapared this instrument to old wax melt,firstly I take old refrigatior door then I put this instrument then I put glass,because of glass collecting sunlight the temperature increasing,so you can melt old wax this system.Only sunlight use and itsnt harmfull.Have a good days and jobs.

ilhami uyar dedi ki...

Değerli arkadaşlar hava muhalefeti nedeniyle traktör arıların yanına gidemeyince dolayısıyla buzdolabınıda götüremedim.İşlem bitince tabiiki sonuçları paylaşacağız.Herkese selam ve sevgilerimle