24 Mayıs 2008 Cumartesi

Buying new colonies Yeni koloniler satınalma

Both of them retired teacher,Osman Öztabak has 120 hives,another person has 9 hives but he lost 8 hives during winter season,Salih Coşkun says that ı like bees ,when ı dont have bees time is not pass,so I must buy new colonies please help me this subject,because you recognize many beekepers.I call Osman Öztabak he said that ı will help you ,ı wait you in near the my bees.We meet,Öztabak and Coşkun talk about price and 250 YTL per hive agreement.
Her ikiside emekli öğretmen,Osman Öztabak 120 kovan arıya sahip,diğeride 9 kovan arısından 8 adedini kış şartlarında kaybetmiş Salih Coşkun,Salih bey dediki arıları çok seviyorum arı olmayınca vakit geçmiyor,arı almam lazım,sen birçok arıcıyı tanıyorsun,lütfen yardımcı ol dedi,bende Osman Öztabağı aradım teklifimi kabul etti ve üçümüz buluştuk,kovan başı 250 YTL de anlaşıldı.
Salih Coşkun investigatin new colonies
Salih Coşkun yeni kovanları inceliyor.
Sohbet esnasında Osman hocam,birilerinin kovanlardan 7 şer çıtayı çekip aldığını,yakın yere gitmiş olmalılarki tarlacı arıların ertesi gün çoğunun kovana geri döndüğünü söyledi.Hocam geçmiş olsun ve birdaha böyle üzücü durumlarla karşılaşmamalarını diliyorum.


Kenesavar keklikler devletin umudu oldu:Havaların ısınması ile birlikte kene kabusu yeniden başladı.Özellikle piknikçilerin korkulu rüyası haline gelen keneyle mücadelede yeni bir yöntem geliştiren devlet umudunu kekliklere bağladı.Çevre ve Orman Bakanlığı keneleri yok etmesi için seri bir şekilde keklik üretimine başladı.Üretime özel sektörün katkısını sağlamak amacıyla da keklik teşviği çıkarıldı.Halk arasında kenesavar olarak adlandırılan keklikler özel korumaya alındı.Belli bölgekerde keklik avı yasaklandı.Mücadelenin başlangıç yeri ise Yozgat ili oldu.Yozgat ve Kahramanmaraşta Keklik ve sülün yetiştirme çiftliği kuruldu.Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç ın verdiği bilgilere göre Türkiyenin en modern tesisinin bulunduğu Yozgatta 10000 Kahramanmaraşta ise 5000 keklik yetiştirildi.Ülke geneline yaygınlaştırılacak olan projeyle Afyon,Gaziantep ve İzmir dede üretim tesisi kurulacak.Ülke genelinde keklik sayısını artırmaya çalıştıklarını anlatan Yalınkılıç:Kurduğumuz keklik ve sülün üretme istasyonlarıyla özel sektörü detekliyoruz.Hedefimiz 2012 de 1 milyon keklik ve sülüne ulaşmaktır dedi.Keklikler haşeratla beslendikleri için kene ile mücadelede çok faydalılar dedi.Keklik yetiştirmek isteyenlere hem anaç keklik hemde eğitim verdiklerini söyleyen Yalınkılıç,Türkiye genelinde 70 000 olan belgeli avcılarında bu konuya duyarlı olduğunu ifade etti.Kekli avlamanın Yozgatta yasaklandığını belirten Yozgat milletvekili Mehmet Çiçek ise tesisler kuruluncaya kadar kenelerle mücadele için yurtdışından ilaç getirildiğini bu ilaçların kenelerle ve süneyle mücadelede başarı sağlayamadığını ,ilaçların hayvanlara zarar verdiğini,keklik yönteminin ise daha etkili olduğunu söyledi.
6 yorum:

emin benli dedi ki...

Keklik projesi çok güzel ve doğayı kimyasallarla kirletmiyor.Bir sorun bizim insanımız o güzelim keklikleri sağ bırakırmı ki kene yiyebilsinler.

mahmudiyearicilik dedi ki...

Keklikler inşallah sağ kalır da keneleri yerler.Emin Benli arkadaşımıza katılıyorum. Fakat güzel bir proje hayırlı olsun. Bu işle uğraşanlara da başarılar. selamlar

UĞUR KIRAN dedi ki...

BİR BENDENDE O KADAR...

Emrah KARADENİZ dedi ki...

Yetkililerin aklı yenimi başına gelmiş.Ben 30 yaşındayım daha dün gibi hatırlıyorum orta okul daki tarih öğretmenimizin dediklerini.

Elin adamı zararlı böcekler haşereler için onu yiyecek kuşlar çoğaltır bize de doğayı zehirleyen kuşları öldüren ilaçlarını satar diye.

Geçkalınmış olsada inşallah hayırlı olur.

markos aliprantis dedi ki...

Ilhami the price the 136€ they are precise.Here in Greece the price
it is around in the 100€ for each colonies.

Helen e.t. dedi ki...

merhaba. I wish you good success