30 Haziran 2009 Salı

Chesnut honey harvest starting Kestane balı hasadı başlıyor

Last week our 2 beekeeper friend went to Tekirdağ look for place to our hives,they spook place owner and town outhoroties and preferd last year place,when they return İmrenli firstly we started built harvest tent,we thougt start Sunday but when weather raining we dont start chesnut honey harvest.This yeat 2 beekeepers add among us ,when group crowded all jobs and problems can be solve easly and rapidly,our group members Nevzat Yavuz,Cemalettin Çevik,Kamil Şimşir,Ahmet Hafızoğlu,Cevdet ? and I m İlhami Uyar,we talking and argue all about bees,prodact disaes,and other problems.Ahmet and Cevdet came from Bulgaria I m sure they take advance technology and training in there,according to their expression university resorcher visit all beekeepers and learn their information and experiencec all regions.Thus we can learn other countries usage and useful technics,in my opinion knowladge share is very important,we have to find best solutıon with argue and sharing.
Grubumuzdan iki arkadaşımız geçen hafta Tekirdağa arılarımız için yer bakmağa gittiler,yer sahibi ve kasabanın yetkilileriyle görüştükten sonra geçen yıl konakladığımız yerde karar kılınmış,arkadaşlarımız dönünce kestane balı hasadı için hazırlıklarımız başladı,ilk olarak bal sağım çadırı kuruldu,ekip elemanları fazla olunca hiçbirşey problem olmuyor,tüm işler kolaylıkla halloluyor,düşüncemiz Pazartesi günü hasada başlamaktı ama yağmur olunca ertelemek zorunda kaldık,bu yıl aramıza Ahmet ve Cevdet isimli iki arkadaşımız daha katıldı,grubumuz Nevzat Yavuz,Cemalettin Çevik,Kamil Şimşir,Ahmet Hafızoğlu ,Cevdet ? ve ben İlhami Uyardan oluşuyor,Bulgaristandan gelen ve emekli olduktan sonra arıcılıkla ilgilenmeye başlayan arkadaşlarımızın Bulgaristanda iyi bir arıcılık eğitimi aldıkları belli oluyor. Onların ifadelerine göre Bulgaristandaki Üniversitelerde görevli akademisyenler tüm bölge arıcılarıyla görüşerek sorunlarını,deneyimlerini ve çözüm yollarını paylaşıyorlarmış,buda iyi bir çözüm yolu olsa gerek.
When I wake up early morning I have free time thus I can be visit all area,when ı visit area probably 3 km away I find thyme ,I pick up during 2 hours,today harvest so much,I suggest that you add in meat or soup,you eat plesurely.
Sabahleyin erkenden kalktığımdan boş vaktim oluyor,bu sayede araziyi geziyorum,gezinti esnasında kekik(çobanbiberi) sahasına rastladım,bugünkü hasılat bu kadar,sizlerede öneririm etin üzerine ve çorbalarınıza ilave edin çok zevk alacaksınız.
Today our subject,basket knitting,Ahnet and Cevdet know basket knitting,I ask them how to basket knitting ,I wanted practise way,like this our lesson started.
Bugünkü konumuz sepet örme işi Cevdet ve Ahmet işi biliyorlar bende kendilerinden rica ettim uygulamalı şekilde öğrendim.
Without wifes in near hives at the forest,we have to cook our meal ourselves,cemalettin Çevik specialist at cooking branch,his meal very delicious.
Arazide eşlerimiz olmayınca yemek işi bizlere kalıyor,bu konuda en iyi aşcı Cemalettin Çevik yemeklerini zevkle yiyebilirsiniz.When I retörn my job yesterday,I went to my sister peach garden I collect peaches.
Dün işime dönerken kızkardeşimin şeftali bahçesine gittim,şeftali topladım.7 yorum:

m.selim dutar dedi ki...

İlhami abi, ortam güzel, neşeli ve moralli bir çalışma, inşealah bereketli ve kazançlı günler olur. saygı ve selamlarımı sunarım.

unutmazsoy arıcı dedi ki...

İlhami Bey.Ortamınız ve çalışmalarınız çok güzel.Sizlere imreniyorum.Kolay gelsin.Saygılarımla...

muratakın dedi ki...

Sayın İlhami Bey:
Ekip iyi olunca işler çok daha çabuk bitirilecektir.
Balınız bol olsun.

UĞUR KIRAN dedi ki...

İlhami abi.hadi hayırlı işler;balınızın sizleri sağımda çok yoracak kadar fazla olması dileklerimle..

fatih güneş dedi ki...

İlhami abi afiyet olsun ,İnşallah bol ürün alırsın

Foris Mouratidis dedi ki...

Nice company.
I had 200 peach tree but now I am byuing from the grossery

antonas dedi ki...

i think that plant looks like oregano , we put it on grilled meat.and it makes very good honey