18 Temmuz 2009 Cumartesi

Hives controlls and other jobs Kovan kontrolleri ve diğer işler

Halil Cura he was Muğla regions beekeepers,we recognized last year in Tekirdağ İnecik town,He arrived 1 month ago same place this year,when we talked about bees,he said that I helped Düzce regions beekeeper I give some advice but he didnt listen to me so he came here as a 2 flat but he oughto be take second flat,because when came from late time as soosn as replace hives,he open hives holes,angrily and thistry bees suddenly gett of hives without replace thats way some bees not find hives replace,to prevent this unwanted circiumstances,you can apply this rules:
A:When you put down hives you dont open hives flight holes,must be past more time,otherwise angrily and thirsty bees find water sources later they didnt find hives location area.When you open hives holes you spray water.
B:when you protect your hives from hot climate,you must mix lime and water and then sprinkling hives cover ,you dont paint cover abslutely.You dont forget you need hot climete in winter season and you need cold climate in summer season.
C:Hives flight holes must be see sun rise in the morning then afternoon sun not distörb bees .
Muğlalı tecrübeli arıcılardan Halil Curayla geçen yıl Tekirdağ İnecikte tanışmıştık,bu yıl 1 ay önce gelmiş,ayrıca Bodruma gittiğimded buluşmuştuk,başından geçen ilginç olayı ve diğer önemli noktaları anlattı :

A:Kovanları naklettiğinizde indirir indirmez uçuş deliklerini açmayın,açtığınızda mutlaka su serpin arının kızgınlığı ve su ihtiyacı gitsin,aksi takdirde susuz ve kızgın arı kovan yer tesbiti yapamaycağından geri dönemez nitekim yardım ettiği Düzceli arıcı arkadaşımızı uyarmasına rağmen iki kat olarak geldiği çoğu kovanlarını tek kata indirmek mecburiyetinde kaldığını söylüyor.
B:Kovanlarınızı sıcaktan korumak için kireçle suyu karıştırıp kovanların üzerine serpin,kesinlikle kapakları boyamayın,çünki kışın da sıcağa ihtiyacımız vardır.
C:Kovanların uçuş deliği mutlaka sabah güneşini görmeli,öğleden sonrada güneş almayacak şekilde yerleştirilmelidirler


I clean up this fountain last year ,this year very clean.
Çeşmeyi geçen yıl temizledim,bu yıl temiz.
When I checked my bees I saw daily eggs and closed eggs.
Kontrollerimde kapalı yavru ,günlük yumurta konrolü yaptım.
When I finished my job I returned Darıca
İşim bitince Darıcaya döndüm
5 yorum:

Emrah KARADENİZ dedi ki...

sevgili İlhami abi,arı nakillerinde yapmamız gerekenler hakkında bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler.Çalışmalarında başarılar diliyorum sağlıcaklakal.

erbabarici dedi ki...

selamun aleykum
İlhami bey muhabbetiniz bol olsun maşallah,vermiş olduğunuz teknik bilgilerden çok faydalı teşekkürler ...

Müge dedi ki...

4. ve 5. fotoğraflar çok güzel!

Oturduğum semtte fayans döşeme işleri ile uğraşan Mustafa usta bu yıl arıcılığa başladı. Ben de merakla izliyorum. Henüz sadece bir tane kovanı var, oturduğu binanın çok ufak bir bahçesi var, oraya kurmuş kovanını. Şehrin ortasında benim açımdan bulunmaz bir gözlem yeri. Blogunuzu ona tavsiye edeceğim. Verdiğiniz bilgilerin onun için çok faydalı olacağına eminim.

Selamlar,

Müge

Gattina dedi ki...

My uncle had bees, I prefer the honey, !

Nihal dedi ki...

Ilhami Bey,
Merhaba Istanbul'dan. Nasilsiniz?
Iyi dilekleriniz icin tesekkur etmek istedim. Bir sureligine bu dijital dunyadan uzak kalip daha fazla dogayla ve guzellikleriyle hasir nesir olmak istiyorum. Arilar gibi calisip duruyoruz, simdi agustos bocegi gibi olmaya ihtiyacim var acikcasi.
Bu arada, burda verdiginiz detaylar o kadar etkin bir bilgilendirme sagliyor ki, onume kovan getirseler kontrolleri rahatlikla yapabilecegimi dusunuyorum:)

Size de mutlu, guzel ve saglikli bir yaz diliyorum.