24 Ekim 2009 Cumartesi

H1N1 (Domuz gribi) virüsüne karşı bazı önlemler Combat against H1 N1 vıruses and some sample solution ways

1-Ellerin sıklıkla yıkanması

2-Ellerinizle yüzünüze dokunmayın yaklaşımı.Yemek,banyo ve yara bakımı gibi zorunluluklar dışında yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmaktan kaçınınız.

3-Ilık tuzlu suyla günde 2 kere gargara yapınız.(tuza güvenmiyorsanız listerin kullanınız.)H1N1 in boğaz veya burun boşluklarında çoğalıp enfeksiyona sebep olarak karakteristik belirtiler göstermesi için 2 ila 3 güne ihtiyaç vardır.Sağlıklı bir kişinin ılık tuzlu suyla gargara yapmasının etkisi hastalığa yakalanmış olan bir kişinin tamiflu kullanması ile aynıdır.Bu basit ucuz fakat güçlü önleyici yöntemi küçümsemeyiniz.

4-Yukarıdaki 3. önleme benzer olarak ;Burnunuzun içini günde enaz 1 kere ılık tuzlu suyla temizleyiniz.Günde 1 kere burnunuzu sümkürün ve sonra ılık tuzlu suya batırılmış pamuk tamponlarla silerek temizleyiniz.Bu yolla burnunuzda bulunan virüs sayısını etkili bir şekilde azaltmış olursunuz.

5-Narenciye gibi C vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri kullanarak doğal bağışıklığınızı güçlendiriniz..Eğer ilave olarak C vitamini kullanmak zorunda iseniz emilimi arttırmak için mutlaka çinko ile alınız.

6-Bitkisel çaylar,çay,kahve gibi sıcak ve ılık içeceklerden içebildiğiniz kadar çok içiniz.Sıcak içecekler içmek gargara yapmakla aynı etkiye sahiptir fakat ters yöne doğru.Sıcak içecekler virüsleri yaşamaları mümkün olmayan ortama sahip olan mideye doğru yıkayarak götürürler.H1N1 virüsü midede çoğalamaz,herhangi bir zarar veremez ve hayatıyatını devam ettiremez.

Sağlıklı günler dileklerimle.

Dr Vinay Goyal dan alıntı yapılmıştır.

5 yorum:

ΜΕΝΤΕΣΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ dedi ki...

Bravo ilhami very useful post.
Be well.

Cafer KARA dedi ki...

Sayın İlhami Bey,
Açıkladığınız önlemler çok önemli ve gerekli önlemler. Bu hassasiyetinize teşekkürler...

ALİ TÜRK dedi ki...

İlhami abi yazı çok güzel olmuşta, bizim doktor görmesin. Biliyorsun kendisi bu durumlarda kesin kıllık yapar, bir ara bir kaç kişiyi bel fıtıgından ispirto ve bazı karışımlarla tedavi etmiştim, hemen atlamıştı, efendim bu iş o kadar kolaymı biz 6 sene boşunamı okuduk filan diye, ben sana hatırlatayım dedim, bak demedi deme::))

Siz gargara yapacaksanız biz niye okuduk dermi, der::))

muratakın dedi ki...

Sayın İlhami Uyar:
Günümüzün hastalığı olan H1N1 yani diğer adıyla domuz gribinin bulaşmaması için yaptığınız uyarılar yerinde olmuş.
Teşekkür ederim.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Abi bu ecnebi Dr her kimdir tanımam ama Ali ye inat bir şey demeyecem:))