1 Kasım 2009 Pazar

Chrystal thymol just arrived Kristal timol geldi

Dear my beekeeper friend Manos Agioutakis who has located Greece Criete island send me and Selahattin Güney christal thymol for combat with varroa destructor,I didnt use it before,Manos send me usage and mixed percentage recipe so I would be prepare this medicine easily.According to Manos;Eurepon Union members states use this medicine for fighting varroa,we will try it and will see conclusion.As might be excepted we will share this experience with all of us.I m used last 2 years formic acide and I m very satisfied.İn my opinion different solutions necessary if we cant get succes one method ,we can try other method.Other side Kanadian beekeeper Barbara when she apply formic acide she leave formic acide pets long time and apply 6 times we usually apply 4 times.I wish without varroa mites years and seasons.I send thanksgiving for Manos.


Değerli arıcı arkadaşım Yunanistanın Girit adasından Manos Agioutakis varroaya karşı denemem için bana ve Selahattin Güney beye Kristal timol ilacı gönderdi.İlaç bugün elime geçti.Manos ilacın karışımı ve kullanım şeklini ayrıntılı olarak bana iletti,böylece kolaylıkla karışımı hazırlayıp kovanlara uygulayabilirim.Manos göre bu ilaç AB ülkelerinin çoğunda kullanılmaktaymış,deneyip göreceğiz tabiiki sonuçlarıda paylaşacağız ,bu konuda değişik yöntemler denemenin yaralı olacağına inanmaktayım.Ben 2 yıldır formik asit kullanmaktayım,diğer taraftan Kanadalı arıcı Barbara formik asiti 6 sefer uyguladığını belirtmektedir.Ben 4 sefer uygulayıp son veriyordum.Tüm arıcılara varroasız yıl ve sezon diliyorum.Manosada teşekkürlerimi gönderiyorum.

8 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

İlhami abi Türk arıcılarına varroasız bir yıl diliyorsun, bu imkansız gibi bir şey. Tüm dünya bu konuda çaresiz. Timol içerikli şimdiye kadar bildiğim mamüller varoayı kokusuyla rahatsız edip arının üstünden düşürmek içindi. Bizim kovanlarımızın altında elek teli olmadıgı için, arının sırtından düşen varroa bir başka arıya binecektir. Ben içinde öldürücü bir madde yoksa bizim kovanlarımızda başarı saglayacagına inanmıyorum.

Şunu tekrar belirteyim, avrupada kullanılıyor bölümüne dikkat çekmek için, Mehmet Yüksel ve yabancı arıcılardan gördüğümüz kadarıyla, bahsedilen ülkelerde kovanların altı komple elek telle kaplı. Kokudan rahatsız olan varroa yere düşüyor, düştügü yer ise elek teli oradanda aşagıdaki çekmece denilen tepsiye düşüp oradanda geri gelme şansı yok, çünkü oradada yağ var.
Görüşmek üzere hoşçakal.

UĞUR KIRAN dedi ki...

hayırlısı olsun ilhami abi.

Θεοδόσης Κατσαρός dedi ki...

Εύχομαι να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Türk ,varroayı zaten sıfırlamak imkansız ,düşüncemiz verdiği zararı enaza indirmek.Umarım komşudaki kadar destekleme yapılırsa bizdede daha iyi şeyler olacaktır.Yinede biz ne kullanırlarsa kullansınlar tüm arıcı arkadaşlarımıza bu illetin zarar vermemesini dileyelim ve ne gerekiyorsa yapalım.
Sayın Kıran teşekkür ederim.
Dear Thedosis Katsaros efharisto pole,kali doulıa.

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

ilhami bey hayırlı olsun ben timol un jelini denedim pek randıman alamadım kokusu arıyı çok rahatsız etti ve hattayavruyu bile söküp attı
şu an yavru yoktur belki olumlu olur
sonucu paylaşmak dileğiyle

Coşkun dedi ki...

Selamlar İlhami bey,
Arıcılıkla ilgili çalişmalarınızda başarılar dilerim. Benim bal yemekten başka ilgim yok bu konuyla, ancak sizin ugraşılarınızdan anladığım kadarıyla yoğun çaba gerektiriyor.
Biz bisiklet sevdalısıyız, darıca tarafında(eskihisar) arkadaşım var, oraya geldiğimde pedallayarak sizi de ziyaret etmek isterim.
Yolunuz açık olsun...

chaniabee !!!! dedi ki...

Hello my friend! Follow the instructions given to you by our friend Manos and you will see that it is a very successful product in the weight! We here in Greece we use and we are very happy! If you need other medication and we can send you! Have a nice day and good work!

Foris Mouratidis dedi ki...

Dear Ilhami,good afternoon.
A special gift from Manos.
There are no borders between beekeepers.Crystal thymol is an exelent medicine for varoa mite and
with ecological perposes.We will waιting the results.