16 Kasım 2009 Pazartesi

I transported my hives in Darıca Kovanlarımı Darıcaya getirdim.

I transported my hives with our tracktör in Darıca yesterday night later than when weather forecast suıtıble to check ,I controlled queen,pollen honey stiuation all hives,I didnt see unwanted circiumstances except one hive,I solved poor hive problem.I hopefully we will be past winter season without any problems.According to last year our bees population much better this year,I beleive that if we feed our hives when sunflower nectar interrupted,in that reason we will be get for best result winter season and pyren honey.I took some pyren and arbutus honey this year .Meantime I think there are some hives my environment ,bees came for pillage so many bees was died for this reason.

Arılarımı traktörümüzle dün gece Darıcaya naklettim,hava durumu müsait olunca kovanlarımın ana arı, bal,polen ,yavru durumlarını kontrol ettim,bir kovan haricinde olumsuzluk görmedim.O güçsüz kovanıda halletim,inşallah kış mevsimini olumsuzluk olmadan kayıpsız geçireceğiz.Geçen yıllara göre arıların mevcutları bu yıl daha güzel,inancım odurki Trakyada bal sağımından sonra ve nektar kesilince besleme yaparsak,sorunları büyük ölçüde çözmüş olacağız.Dolayısıyle yavru sirkilasyonunu püren ve kocayemiş balı için sürdürmeleri vede kış sezonu için gerekli diye düşünüyorum.Bu arada yiyecek kadar püren ve kocayemiş balıda aldık .Diğer taraftan arılarıma iki gün boyunca yağmacılık girişimleri oldu,sanırım yakınlarda kovanlar var.Kovanların önlerinde mücadele ve ölü arı görmek mümkün.
I spadework when I have free in apıary garden,I will plant lettuce and artichoke so We will not eating GDO prodacts.İn my opinion ,people who has own garden they can be grow their needed.

Arılarımın olduğu bahçeyi,marul ve enginar ekmek için belliyorum,kanaatime göre bahçesi olan kişilerin kendi ihtiyaçları için ürünlerini yetiştirmeleri yönündedir. En azından ne yediğimizi biliriz ve emin oluruz.


6 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

İlhami Abi.

Senin çerceveler kışlık olayını aşmış beni sağ diye bağırıyor sanki:))
Şaka bir yana boşu yok.

İnsanın el emeği gibisi yok.Kendin yetiştirebiliyorsan senden süperi yok.Yoksa ne yediğimiz ne içtiğimiz belli değil.Bugün insanlar o hale geldiki üç kuruş kazanacağım diye babasını bile zehirlemekten çekinmez hale geldiler.

muratakın dedi ki...

Sayın İlhami Bey:
Ne yediğini bilmek için yaptığınız uygulama çok güzel.
Kışa girerken daha değişik ürünlerde var herhalde onları ekersiniz.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Şu enginar işini bende merak ediyorum. Bugüne kadar hiç üstüne düşüp ilgilenmedim ama sanırım bundan böyle en azından kendi yiyeceğimiz miktar kadar ekip biçmeye başlarım yakında.Bizim bu taraflarda daha iyi yetişiyor bildiğim kadarıyla.

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

ilhami bey kolay gelsin senin bahçe çalışmalarına hayranım en güzeli kendi ihtiyacını kendin üretmek ve gönül rahatlığıyla tüketmek

Nihal dedi ki...

Soğuk, yağmurlu ve koyu griye boyanmış Istanbul'dan merhaba Ilhami Bey:) Yoğunluğumdan ancak ve ancak şimdi değerli yorumlara bakabilme fırsatım oldu, ve hemen sizin sorunuzu cevaplayaraktan başlayayım istedim.
>>Photos from unknown village? diye not düşmüştünüz.. Belirtmeyi atlamış olmalıyım, köşemdeki travel notları Gönen'in Hasanbey Köyü'ne ait. Dilerim bir gün teyzemlerin köyüne gitme fırsatınız olur. Aslında teyzem Bandırma'lı ama Gönen'de (yani bu köyde) çiftlik evine de sahip. Bazen ortam değiştirmek adına atlayıp yanına gidiyorum, tıpkı Erdek ve Bandırma'ya gittiğim gibi:)

Benim merak ettiğim bir konu var. Elde ettiğiniz bu muhteşem ürünü (petek balını) satıyor musunuz acaba? (Yanıtınız evetse) Istanbul'da satınalabileceğim satış noktaları var mı peki?

Aşağıdaki pozitivite üzerine yazınız son derece etkileyici. Toplum olarak kime baksam, kimle konuşsam derin depresyon hallerindeyken sanırım iyi bir ilaç niteliğinde olmuş buna değinmeniz. Ben de bu yönde çevremi telkin etmeye çalışan, destek olup motive etmeye çabalayan biriyim. Ama bir yere kadar, sonrası o kişiye kalıyor aslına bakarsanız..

Güzel bir hafta dilerken, saygılarımla.

Ali Varol dedi ki...

İlhami Bey merhaba,

Arıcılık, bahçe işleri, avcılık... Güzel uğraşlar bunlar. Oyun gibi dinlendirici. Bahçe işleri benim de hoşuma gidiyor ama ben daha göçebelikten kurtulamadım.

Siteniz de çok güzel. Faydalı çalışmalarınız var. Kolay gelsin.