10 Aralık 2009 Perşembe

Prepared chrystal thymol Kristal thymol hazırlama

Before I didnt apply chrystal thymol medicine for varroa mite,firstly I must learn prepared medicine so I went to my pharmacy friend office,I want him assistance ,He wörked carefully and weighting machine adjust and as 1 gram precision weighting was made by pharmacy .Recipe is 1 gram chrystal thymol add 1 cc alchol and mix 1 liter syroup,when pharmachy friend give me technicial details I m confident now that so I can use and apply this medicine next time ,I applied formice acide last years ,I m thinking we must apply and try different methods for varroa mite,I beleive that we have B plan everytime,I spook Gebze Yüksek Teknoloji Chemistery responsable ,they gave promise for assistance apply ,research,bees ills and other problems.I hope we get succesuful results end of the applications ,can be share in future time.

.Varroa zararlısı için daha önce cristal timol kullanmadığımdan eczacı arkadaşımdan yardım talep ettim,1 gram timol 1 gram alkol (1 cc) karışımı hazırlamam gerektiğinden hassas tartım yapmam gerekiyordu,eczacı arkadaşım dikkatlice tartımları yaptı ve hazırladı,formülüde 1 gram timole 1 gram alkol ilave edilip 1 litre şurubun içine karıştırılması yönündeydi.İşlem bitince kendime güvenim gelmişti,belki kolaydı ama uygulamayınca ve pratik olmayınca zordu.Daha önceki yıllarda formik asit kullandım,bu yöntemi ilkbaharda uygulamayı düşünüyorum,her zaman elimizde bir B planının olmasında yarar var diye düşünüyorum.Bu konuda Gebze Yüksek Teknoloji Ensitüsü yetkilileriyle görüşmelerim oldu,her konuda yardımcı olabileceklerini söylediler.Umarım başarılı çalışmalarımız neticesinde faydalı bilgileri paylaşabiliriz.

6 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

İlhami abi 1 gr alkol 1 cc değildir tarif 1 gr alkollemi yoksa 1 cc alkollemi yapılacağı şeklinde saygılar.

ALİ TÜRK dedi ki...

İlhami abi bazı uygulamalar başına büyük dertler açabilir bunu söyleyeyim. Manosla konuşmamızda onlar kekin içine koyuyoruz dedi, fakat onlardada bizim Ege bölgesi gibi hiç kış yok. Timol içerikli mamüllerde öldürücü etki yok. Sadece varroaları kokuyla kaçırma işine yarar. Kovanlarımızın altında elek teli ve altındada varroa çekmecesi yoksa bir işe yarayacagını sanmıyorum. Birde Timol içeren mamüllerin bir başka istenmeyen etkisi ise kovanlarda hep aynı koku hakim oldugu için yağmalanma çok rahat yapılır.
Uygulama yaparken bence bunları göz önünde bulundur. Kolay gelsin sağlıcakla kal.

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Hocam 3 eczacı arkadaşla konuştum,onların fikirleri 1 gram =1 cc olduğu yönünde,saygı bizden hocam.

Sayın Türk zaten benimde çok yönlü süzgeçten geçirme amacım hata yapmadan ve zarar vermeden denemek,uyarılar için teşekkür ederim.saygılarımla.

mcsumer dedi ki...

İlhami Bey Merhaba!
Suya benzeyen sıvılar için hesaplama kolaylığı bakımından "1ml ( 1cc yani 1 cm³) sıvı 1g'dır" deme alışkanlığı demek ki bu kadar yaygınlaşmış.
Arkadaşınız alkolü terazi ile tarttı mı, yoksa mezür ya da enjektörle ölçtü mü?

Hazırladığınız ilaç için konuşursak: Sizin formüle göre 1litre şurubun içinde erimiş olarak 1g timol bulunması yeterlidir.
Formüle eklenen alkolün tek görevi ise timolün bu şurup içinde iyice çözünmesini, erimesini sağlamaktır.
Etkili ve yeterli olacağı düşünülen madde timol'dür. Elbette ki alkol sudan daha hafiftir, ama; açıklamaya çalıştığım nedenle, hassassiyetle tartılmasına, daha doğrusu ölçülmesine de gerek yoktur.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

ilhami bey yine yenilikler peşindesin ama aliyide dikkata al yinede denersen sonuçtan bizide haberdar et ,ama ilk baharda faydalı olacak gibi organikcilerde bu ürünü baharda tavsiye ediyor idi kolaygelsin

Small Footprints dedi ki...

I hope this works ... bees are so crucial ... and yet they seem to be struggling.

Best wishes ... I look forward to hearing the results!

Small Footprints
http://reducefootprints.blogspot.com