31 Ocak 2010 Pazar

After snowy days Karlı günlerin ardından

After snowy days ,today air temperature increase, depending on suny and cloudly part was in here,temperature is 13 C degrees,when I visited my apiary,bees were flying and started wörk.My main aim to check antivarroa apparattus,firstly I try all hives entrance holes,some hives entrance holes was closed by bees with propolis,some hives without standartisation so apparattus didnt enter in hives,enteranca holes narrow and lenght not eneough,I m thinking how I could solve this problem I remembered hives floor ventialation holes,it necessary try,perhaps this problem will be solve via this way.Another different way ,smoke will be given in hives with pipeline.As you know varroa has big problems as a beekeepers all of us,everytime and everwhere,I beleive that knowladge share is very important at every branch,we must be share our experiences and other useful , important information,of course we cant prevent population exactly,but we can be reduce varroa damages to our bees,in my opinion science and information doesnt recognize borders,we must learn and apply useful methods .technics,I wish without varroa days and seasons.

Karlı günlerin ardından burada hava sıcaklığı 13 derece civarında havada parçalı bulutlu ve güneşliydi.Arılığımı ziyaret ettiğimde güzel polen gelişi vardı,uçuşlarda gayet normaldi,benim amacım antivarroa aparatının kovan uçuş deliklerinde denemek ve olumsuzlukları görmekti,kovanların giriş delikler, arılar tarafından propolisle kapatıldığından birinci yöntem genelde olmadı,bazı kovanlarında uçuş delikleri standart olmadığından cihazı içeri sokmak mümkün olmadı,ne yapabilirim de bu sorunu çözebilirim diye düşünürken aklıma kovan altındaki havalandırma delikleri geldi,bu yoluda denemekte fayda var,veya oxsalik asitin dumanı kovan giriş deliklerinden içeri boru yardımıyla verilebilir.Bildiğiniz gibi varroa her zaman ve heryerde biz arıcıları en büyük problemi,şüphesiz tamamen önlemek mümkün değil ama arılarımıza verdiği zararı en aza indirebiliriz.Kanatime göre bilgi ve teknoloji sınır tanımaz.Her zaman yenilikleri ve teknolojiyi takip etmeliyiz,herkese varrosız günler ve sezonlar diliyorum.


Kocaeli Beekeepers Union meeting;Bahri Yılmaz Turkey Beekeepers Unıon Chairman,Düzce Chairman Cafer Kaba,Aygün Yalçınkaya from Hacettepe University,Hüseyin Yılmaz Kocaeli Beekeepers Unıon chairman,İlhami Uyar and Ahmet Hafızoğlu beekeepers.

Kocaeli arıcılar birliği toplantısı;Bahri Yılmaz Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı,Cafer Kaba Düzce arıcılar Birliği başkanı,Aygün Yalçınkaya Hacettepe üniversitesi araştırma görevlisi,Hüseyin Yılmaz Kocaeli Arıcılar Birliği Başkanı,arıcılar İlhami Uyar ve Ahmet Hafızoğlu .

5 yorum:

ramazan dedi ki...

kovanların önüne oturup arıların çalışmalarınıseyretmek bu dünyadan uzaklaştırıyor beni.ne mutlu arıcılık yapanlara.keşke benim de şartlarım uygun olsaydı da ben de yapabilseydim.ellerinize sağlık.

Small Footprints dedi ki...

I agree ... information sharing is important ... not only for beekeeping, but for all disciplines. We can all benefit from each other ... and sharing brings us closer together ... perhaps that will help bring peace to the world! :)

I'm curious ... during cold temperatures, do you lose many bees?

Have a wonderful day!

Small Footprints

İlhami Uyar dedi ki...

We havent bee loose,ıf ıt have eneough food no problem,bip problem starve,best wishes,stay well.

Νικόλαος Καββαδάς dedi ki...

hello my friend, best wishes,stay well.

adem yamak dedi ki...

ilhami bey. arıcılar birliğinin kongresinde size çok bakındım tanışmak için ama göremedim galiba yoktunuz.güzel bir resim çektirmişiniz maşallah başkanımızda parlıyor.çalışmalarınızda başarılar dilerim.