14 Mart 2010 Pazar

Spring controls İlkbahar kontrolleri

When weather condotıons suıtıble,bees maintenance and garden works go on,I must prepare and arrenge both of them,while I work ıf I have bored I change work so I dont tired.Specially early morning weather very cold and temperature very low,likethis time I prefer garden works.During latest 2 days temperature is 14 or 15 degrees in here ,that reason bees wörking and collected pollen.I beleive that spring maintanence and controls very important and necessary,We must check food circıumstances,humudity in hive,as you know humudity vert bad and unwanted condotions for hives,big problem and prevent hives devolepment our hives,I witness some hives humudity,cause is absence vantilation holes those hives.According to my abservation hives situation very nice ,brood ,closed cell and daily eggs normally.I will feed supply regularly in future time. All of us we know while development in spring time ,food and feed supply very important.

Hava şartları uygun olduğunda ,arılarla ve bahçe işleriyle ilgileniyorum.Her ikisinide bahar için düzenlemem gerekiyor,Çalışırken sıkıldığımda bir diğerine geçiyor,böylece yorulmuyorum.Özellikle sabahın erken vaktinde sıcaklıklar düşük olduğu için bahçe çalışmaları ön plana çıkıyor.Son iki günde hava sıcaklıkları 14 ila 15 derece arasında olduğundan dolayı arıların çalışması ve polen getirmeleri gözlemleniyordu.İlkbahar bakımları arıların gelişmesi açısından çok önemli,bu arada kovanlarda nem olayıda istenmeyen ve arının gelişimi için çok büyük problem,havalandırma deliği olan kovanlarda problem yok.Son gözlemlerimde besin,kapalı yavru ve günlük yumurta açısından durum gayet güzeldi.Önümüzdeki günlerde beslemeye devam edeceğim, ilkbahar döneminde beslemenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.
When we wake up morning we can see yellow dust on cars,according to meteoroloji engineer,those dust clouds comes from Africian deserts,While I listen the radio in my office yesterday ,radio commentator explined and gave very important knowladges and useful information.Those duts clouds,bring vitamin environment ,flora fauna,even for fish at sea they get vitamins from those dust clouds.Of course those clouds meant abundance,fertility for region.

Sabahları kalktığımızda arabalarımızın üzerinde sarı toz görürüz,meteoroloji uzmanlarına göre bu tozlar Afrika çöllerinden gelen tozlarmış.Dün ofisimde radyo dinlerken yorumcu çok güzel bilgiler verdi,bu toz bulutlarının çevre ve etrafımızdaki bitki örtüsü için vitamin,hatta denizdeki balıklar için bile vitamin içerdiğini söyledi,şüphesiz bu bulutlar yöremiz için bolluk ve bereket olacaktır.
Spring coming we can see and watch from environment changes,
Baharın geldiğini etrafımızdaki değişikliklerden de görebiliriz.

2 yorum:

mahmudiyearicilik dedi ki...

Sabırla beklediğimiz bahar ayı geldi sayılır. Bu nedenle işler başladı, gerçi bizim burası dün bahardı bu gün çok soğuk.tabii ki anadolu bozkır iklimi size göre bize bahar biraz gecikmeli olarak gelecek. Arılarınıza maaşallah Allah nazardan saklasın. İşlerinde kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Saygılar.

Small Footprints dedi ki...

I always learn something new when I visit your blog. I didn't know that dust clouds would bring nutrients to an area. I also didn't realize that humidity would hurt bees ... that's fascinating!

I hope that your bees do very well this year! I worry that bee populations are diminishing but with people, like you, they have a better chance!

Have a wonderful day!

Small Footprints