12 Mayıs 2010 Çarşamba

air temperatures increased hava sıcaklıkları yükseldi.i

Hava sıcaklığı 28 ila 30 derece arasında olunca arılar kendilerini kovan dışına atmaya başladılar,meteorolojiye göre önümüzdeki günlerde 33 dereceyi göreceğiz.Sabahtan işte olduğumdan dolayı saat 2 ye kadar arılığa uğrama imkanım olmuyor,işten çıkınca doğruca arılığın yolunu tutuyorum mecburen,normal gelişen kovanlara müdahele gerekmiyor,ilerlemesi yavaş olanlara müdahele ediyorum,amaç hepsinin arada büyük fark olmadan gelişmesi.

When air temperatures is between 28 or 30 degrees,bees went out hives ,according to meteoroloji,air degrres will see 33 degrees in our region.When I was wörking in morning ,I can go to my apiary after twelve o clock.When I was finish mj job I m going to apiary directly,It doesnt any meintenance for devolopping colony,I intervatene poor and develop slowly colonies.main target without big difference in development between all them.
Geçenlerde işyerinden aldığım oğul gelişimini güzel tamamlıyor,şu anda 3 çerçeve yavru var ve bol bol petek ördürüyorum.Tecrübeler gösteriyorki genç ana herzaman mükemmel şekilde kolonisini geliştiriyor.

Recently,I have taken from my wörkplace swarm its very devolopping rapidly,it has 3 frame brood and it has made honeycom always.Experience shows young queen developping fastly his colonies.

Akasyalardan oğul sesi gibi ses geliyor,etrafımda bayağı akasya ağacı var,bu arılar için güzel bir şans,belediyenin ekmiş olduğu akasyalar çiçek açmıyor ,yetkililere sebebini sordum,çevre kirlenmesin diye bu tedbiri almışlar,hiç ağaç çevreyi kirletirmi,bu konuda belediye başkanıyla görüşeceğim.

You can hear as swarm voices from acacia trees,we have much acacia trees at our environment,its a very big chance for bees but acacias has planted by Munıcipalitıe,they dont blooming,I asked reason to responsable,they explained me if acacia blossom was pollute environment very interesting,in my opinion no trees pollution at environment.I will speak with mayor in next time for
this subject.

7 yorum:

taskın dedi ki...

selamlar
ilhamı abi
arıcılar akasyanın önemini çözemedi
bu iş için bir 10 sene lazım
o zaman anlayacaklar akasyanın değerini
başarılar

kamil35 dedi ki...

Selam İlhami Bey, Haklısınız hiç ağaç çevreyi kirletir mi? Çevreyi kirleten bir tek canlı var o da insan... Saygı ve selamlar...

Glennis dedi ki...

Bees love Acacia flowers, we call them Wattle trees here, it makes lovely honey. Our best most expensive honey is made from Manuka flowers, a native tree.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

İlhami Abi.

Nihayet sıcaklıklar beklediğimiz seviyeye geldi.Tabii şok bir düşüş olmazsa.Şu akasya meselesini anlayamadım.Çiçeklenmesini neden ve nasıl engellemişler.

SLM ve Muhabbetle...

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Şimşak,aşılı akasyalar çiçek açmıyor,sadece yaprak var üzerinde.Saygı ve sevgilerimle

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

İlhami Abi.

Bu adamları anlamak imkansız.Ne istediler o güzelim çiçeklerden.Benim ofisin olduğu cadde boyad boya akasya ekili ve şuan gürsenöylesine güzel kokuyor ki inanılmaz.

Bu idari kadrolarda olan ama kendisini idare etmekten aciz olan bu insanlara Allah akıl fikir versin diyorum başka da birşey demiyorum.


SLM ve Muhabbetle..

nalan dedi ki...

medeniyeti sağa sola beton dökmek, doğayı korumaya çalışanı da geri kafalı diye suçlamak olarak görenler, o betona düşen mis gibi çiçekleri "kir" olarak görecekler.
at gözlükleri gözlerinden ne zaman çıkar bilmiyorum ama dua ediyorum görsünler diye.