7 Eylül 2010 Salı

I applied formic acide Formik asit uygulaması yaptım

Hava sıcaklığı 30 derecenin altına düşünce varroaya karşı formik asit uygulamasını yaptım,formik asit uygulaması hava sıcaklığı 14 ila 30 derece arasında olduğunda yapılmalıdır.Uygulama kovan başı 4 cc olarak yapıldı,uygulama 1 hafta arayla 4 sefer tekrar edilecek ve varroaya karşı mücadelemizi tamamlamış olacağız.

When air temperature below 30 degrees,Today our region temperature is 27 degree soI applied formic acide,formic acide must be applied among 14 and 30 degrees.Application was made 4 cc per hiveThis application will be repeat 4 times ,one week interval,so I will have comleted combat against varroa.
Ramazan bayramı yaklaşırken geleneklerde yaşatılıyor,her yıl evlerde misafirlere ikram edilmek üzere komşuların yardımıyla baklava yapılır,ev yapımı baklavanın mistik bir havası var.Geleneklerin yaşatılması açısındanda memnunum,böylece gelecek nesillere de bazı alışkanlıklar aktarılıyor.Kişilerin zevkine göre hazırlanması da işin güzel tarafı,afiyet olsun.

When Ramadan feast approaching,some old traditions are being experienced,to be served guests each year at home prepared baklava with neighbours aid,homemade baklava is perfect and it has mistycal air.I m very glad to live terms traditions so some habits are passed on to future generations.Nice side according to prepare personel enjoying,have a good meal.

5 yorum:

ali yener dedi ki...

ilhami abi bende varroaya karşı her zaman formik asit kullanıyorum fakat sizin gibi beze yada pede emdirerek değik çünkü bu şekilde formik asidin etkisi çok hızlı ve ağır oluyor ben formik asidi genellikle soda şişeleriyle yada pilastik su bardaklarıyla veriyorum soda şişesinede bez fitil yapıyorum buharlaşma yaklaşık 20 gün devam ediyor ve arılar hiç rahatsız olmuyor varroada başarı oranı çok yüksek yinede herkesin kendine göre bir yöntemi var saygılar

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Yener tabiiki amaç önemli ,yöntem farklıda olsa başarı getiriyorsa gerisi önemli değil,herkese saygı duymak zorundayız.4 cc formik asidin 1 hafta süreyle etkili olduğu belirtiliyor kaynaklarda sıcaklık 30 derecenin üzerinde veya 14 derecenin altında olduğu zaman ana kesmelerine meydan verdiği belirtiliyor.Sizin şişelerde kullandığınız miktar ne kadar onu bilmiyorum.Çalışmalarınızda başarı,yaşamınızda sağlık dileklerimle,hayırlı bayramlar.

Nihal dedi ki...

Bize yardım eden komşu da yok:) Annem baklavayi bizzat her yil aksatmadan kendi yapiyor,.. gercekten tam bir yetenek kendisi, hayranim onun incecik tül gibi yufkalar acmasina.. Korkarim onun gibi olamam.

Tekrar Mutlu Bayramlar diliyorum.

Adsız dedi ki...

Ne değişik bi blog.Çokta eğitici.

melisettas dedi ki...

VERY GOOD PHOTOS OF Baklavas
BE WELL WITH HEALTH AND JOY