22 Kasım 2010 Pazartesi

Feast and other activities Bayram ve diğer faaliyetler

Ormanlardaki yabani muşmulanın tadı çok güzel,vakit buldukça toplayıp evlerimizde tüketiyoruz.Topladıktan sonra evde düz bir satıhta bekletirseniz tadı daha da güzel oluyor.

Forest wild medlar taste very nice,when I have free time I collect them and we consume our homes.If you rest flat surface at home it will be very delicious taste.
Bayram nedeniyle arıcı ve avcı arkadaşlarımız ziyaretimize geldiler çaylar içildi,muhabbetler edildi.Avcılık ve arıcılık anıları anlatıldı.Her yıl bu güzellikler yaşatılıyor,bunun yanında evlerde hazırlanan yemekler gelen misafirlere ikram ediliyor,menüde genellikle etli yemekler,pilav,baklava ve diğer çeşitler bulunuyor.Bu sayede dostluklar pekiştiriliyor,eski nesillerle yeni nesil kaynaştırılıp ,gelenekler ve misafirperverlik yaşatılmaya çalışılıyor.

Hunter and beekeepers friends visit us due feast,tea drunk, we talked about old memories.Those nice traditionals beauty kept alive again every year.Beside meals prepared at home, are service to guests.Generally there are meats kind and other meals,baklava and others.Thats way we continoe old hospitalities ,also we mixed new generation and old generation and we have kept live traditions and hospitalities.
Posted by Picasa

5 yorum:

bilge dedi ki...

benim bahçemde bunun ağacı var ahlat dediğimiz yabani armuda aşılatmıştım bu sene ilk kez meyvesini verdi harika bir meyve..

İlhami Uyar dedi ki...

Saygıdeğer Bilge hanım,orijinalleri daha lezzetli,aşılanmışlarında çok çekirdek oluyor.Tabiiki ormanlarda gezinme şansı olmayınca mecburen insanlar bahçelerinde aşılayarak bu lezzete ulaşıyorlar,afiyet olsun,saygılarımla

Glennis dedi ki...

It is nice to keep up your traditions. The Medlars are yummy looking but we have never tried them as they dont grow in New Zealand as far as I know.

Glennis dedi ki...

Thank you for your so kind offer of some Meldars, while I would like to try them,you would not be able to bring them into our Country or Australia, our quarantine regulations would not allow the import of fruit from Turkey. New Zealand is a very agricultural country and the borders are guarded to try and stop insects and diseases from arriving from other places. I know you would make sure there were no insects or diseases but still they would be confiscated at the airport and the person bringing them would be in trouble and would be fined a lot of money.
I do appreciate your kindness and thought. What a nice man. Bless you.

ozgur dedi ki...

Merhabalar,
Ben de çok severim muşmulayı pazarda 1 2 veya 3 hafta ancak bulabildik sonra bitti.Dediğiniz gibi o da çok çekirdekli ama hiç yoktan iyidir :)