2 Haziran 2011 Perşembe

fight with snails salyangozlarla mücadele

 Bahçemde bu yıl aşırı derecede salyongoz var.Mücadele için Darıca İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüm,ilaç önerdiler,daha sonra ilaçtan vazgeçtim,kireç kullanmaya karar verdim.Salyongoz genelde nemli ortamlarda ürüyor,bahçedeki otları biçtim,bulduğum büyük salyongozları uzaklaştırdım ve çevreye belirli yerlere kireç döktüm.Kireç olan yerde yılan,karınca akrep ve diğer sürüngenler yaşayamıyorlar.Bunu bizzat gözlemledim,kireci hisseden salyangozlar ın tümü yere düştü ve ortamı terkettiler.


I have extremely snails my garden this year,they give damage some crops.I spook Darıca Town Agricultural outhorotıes for prevent their damages and prevent grow them populatıons.They urged some medicine,later I decided to use lime to prevent spreading snails.Snails love humudity environment firstly I cut grass and cleaned . I know that reptiles not living in  with lime area,ants,snakes,scorpion and others reptiles.when I apply lime on snails environment all snails escaped.
Yöremizde ilk enginar toplayan sanırım ben oldum,sabahleyin erkenden gidip diplerini çapaladım.Bunun semeresinide gördüm,ilgi ve sevgi size geri mutlaka dönüyor.Üretmekte çok hoş bir duygu.Bahçemde ihtıyacımız olan ürünlerin çoğu mevcut.yOnnnnnonlarla uğraşırken iş stresinide üzerinizden atıyorsunuz.acımız olan gıdaların çoğu mevcut,onlarla uğraşırken iş yorgunluğumuda üzerimden atıyorum.


I think firstly artichokes collected myself in my area,I go earlier evermorning in my garden and comlete all crops maintanence.İf you give love and care them,you can get back love again.Produce is very nice feeling.Most products are avaliable in my garden.I throw strain when ı wörk in garden.

6 yorum:

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

CALIŞINCA İNSAN YORULUYOR AMA KARŞILIGINI ALINCA ÇOKTA ZEVKLİ OLUYOR MESELA BENİM EN SEVDİĞİM ŞEY KENDİ EKTİĞİM SEBZELERİMİLEN YAPILAN SALATALIK TADI BİR BAŞKA OLUYOR. ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİM

Mirili dedi ki...

Abi bizim buralarda salyangozları göçebeler toplar gece sabaha kadar ellerinde çuvallar görürdük sizin oralarda sanırım yoklar :)

Enginarlar çok güzel görünüyor afiyet olsun.

TUNCAY HADİSE dedi ki...

İlhami Abi,
Bı yıla kadar bizim bağlarda salyangoz görmemiştim,ama bu yıl bağlarımızda çok salyangoz gördüm.
Kireçle mücadeleyi duymuştum,bende uygulayacağım.
Esen kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

İlhami Abi.

Salyangozun çözümü basit.Tavuk.Leblebi gibi topluyor.

Fakat şu senin kireç işi aklıma yattı.Mesela karınca ile mücadele etmek için kovan sehpalarının altına dökebilirim.

SLM ve Muhabbetle...

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Şİmşak karınca ve diğer sürüngenler için yanık yağda çok etkili,ama kireç temizlik,kolay gelsin iyi çalışmalar.

senem dedi ki...

ilhami bey bende çocukken ağaçların etrafına laylon serer ve üzerine deniz tuzu dökerdim.Çocuk aklıyla yapıyordum ama salyangozlar kesilmiyor ama kabuklarından çıkıyorlardı :)) o kabuklardan çok saksı süslemişimdir :))