29 Eylül 2012 Cumartesi

Arıların kontrollerini aksatmıyoruz we dont delay our bees care

 Gümüşhanede ikamet etmekte olan Mücahit bey Gebzeye geldiğinde sağolsun  Darıcayada gelerek benide ziyaret etti,güzel bir sohbetin sonunda kendilerini uğurladım.

Dear Mücahit come from Gümüşhane city in Gebze later he visited me İn Darıca we talked during 2 hours later he turned in Gebze. 
 Arılarımın kontrollerini aksatmadan devam ettiriyorum,bu arım 3 sefer ana astı,ben kestim sonunda yine arının dediği oldu,eski anayı öldürdüm yenisini verdim şimdi çok güzel devam ediyor,demekki her zaman sizin dediğiniz olmuyor.
I contınıotıon our bees controls ,this hive cat 3 times queen cells,it didnt accept my idea ,later I gave new queen,all jobs contınıuo now normally in hive.
 Bu yıl zeytinler çok güzel gelişti verimleri çok güzel olacak gibi görünüyor.Olıve trees developped very nice this year,as ıt will be yield for crops.
 Bu kovana çok saldırı var,yağmalama olmasın diye kovanın üzerine tül koydum,yağmalama teşebbüsünde bulunan arılar tülün altına giriyorlar ama dışarı çıkamıyorlar,kovanın kendi arıları normal şekilde çalışıyorlar.

some bees attacked this hive ,to prevent sacking  situatıon I put tulle on hive so other bees enter under tulle but bees not go out,no problem hive own bees.

7 yorum:

kadıoğlu dedi ki...

selamun aleyküm ilhami abicim arılrın rutin bakımlarını ihmal etmemekle yine sen kazançlı çıkıyon maşaallah yavru durumlarıda süper zeytinlerde bu yılki kurağa rağmen güzel olmasına sevindim tül işini kullanım şeklini biraz açsrsan sevinirim.selam ve dua ile allaha emanet ol.

İlhami Uyar dedi ki...

Sevgili Asım bey,işi severek yapmak gerekiyor sevmeden yaptığınızda maalesef başarı yok.Tül olayını şöyle açıklıyayım;yağmaya gelen arı yanlardan açık bıraktığım yerden giriyor girer girmezde gelişigüzel haraket ettiği için sağa sola manevra yaparken kovanın üstüne doğru ışık olan yöne çıkmak istiyor buda onun orada hapis olması demek,bimem yardımcı olabildimmi,sevgi ve saygılarımla

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

ilhami abi her şey öyle değilmmi.atalarımız ne demiş.
Bakarsan bağ, bakmaksan dağ olur diye. Maşallah senin bağlar iyi
birde yağmalanmaya karşı tülle önlem alma uygulaman güzel denemek lazım.
sağlıcakla kal.

Small Footprints dedi ki...

Very interesting ... bees are so important! We recently put up bee houses to encourage them. Our city (Asheville, NC) also holds bee workshops for people ... we're called "Bee City, USA".

Çok ilginç ... arıları çok önemli! Biz de geçtiğimiz günlerde teşvik etmek için tahammül arı evleri. Bizim city (Asheville, NC) de arı atölyelerinde insanlar ... biz adı "Arı Şehir, ABD".

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın İlhami Abim
Çalışmanızı fotoğrafla paylaşmanız, benim mukayese yapmam için büyük bir imkan.
Çok teşekkür ediyorum. Bende sizleri takip ederek, bir şeyler yapmaya çalışıyorum.
Sağlık ve afiyet dileklerimle.

Ann dedi ki...

is this a special love your dog week? Just watch what you should not feed dogs on TV, esp Chocolate.

Came via small footprints,

Betty Manousos dedi ki...

what an interesting post! loved to see so many bees...

great images!

thank you also for your wonderful comment!