3 Şubat 2008 Pazar

Genç Arıcı ve arı kontrolleri

Meslek lisesinde okuyan yeğenim Coşkun Uyar,kek verme işleminde ve çevre düzenlemesinde bana yardımcı oldu,gençleri çalıştırarak ve pratik uygulamalarla eğitmenin çok faydalı olacağına inanıyorum.Genç beyinlerin işi öğrenme yönünden yaşı ilerlemiş olanlara nazaran çok daha avantajlı oldukları malumunuzdur.
Pazar günü av programı olmasına rağmen iklim şartlarının elverişli olmasınıda göz önüne alarak arıların bakımını öne aldık.Ava her zaman gitme durumumuz olabiliyor ama arılara her ortamda müdahele etmemiz imkansız,son durumlar iyi,bu durumda kefeni yırttılar gibi geliyor,18 Ocakta vermiş olduğum keklerin 2 koloni hariç bitmiş olduklarını gördüm,ihmal her zaman problemleride beraberinde getiriyor,hatasız program uygularsak herhalde istenmeyen durumlarda en asgari seviyede kalacaktır.Tüm arıcı arkadaşların baharı dört gözle beklediklerini biliyorum ,şunun şurasında,Kış mevsiminin bitmesine ne kaldı,kara gözüktü.

Sağolsun Nevzat abi kendi kovanlarının ve benim kovanların önündeki karları temizlemiş,kendisine buradanda teşekkür ediyorum.


Cumartesi günü Nevzat abinin arılarını kontrol sonrasında keklerini verdik,hava sıcaklığı müsait durumdayken işimizi bitirelim kış havası belli olmaz.

1 yorum:

chaniabee !!!! dedi ki...

very nice !!!!