9 Nisan 2009 Perşembe

Waste collect and refining system atık toplama ve arıtma sistemi

As you know,dirty ,noisy enviroment and air pollution is very dangereous and threat humans and other living beings so we have to take care and guard our enviroment,toxic waste,dirty water,toxic gas ,waste oil and others factörs may be threat daily lifes.Please we dont throw toxic material random,those toxic materials will be mix in soil and mix drinking water sources by day by,I spook Enviroment responseble and enviroment technician our factories,they said that we collect waste oil and vehicle tires later we firing in kiln,we refining dirty water so another dangereous material sending Kocaeli İzaydaş facility.I believe that we must guard and take up seriously enviroment,we need to take care to give habitable enviroment for next generation,please we dont throw any toxic and dangereous material random in fields,we havent any habitable wörld.

Biliyorsunuz kirli , gürültülü çevre ve hava kirliliği insanlar için ve diğer canlılar için tehlike arzetmektedir bu sebeple çevrimizi korumak ve dikkat etmek zorundayız.Zehirli maddeler,gazlar,kirli sular,atık yağlar ve diğer faktörler hayatımız için tehlike arzetmektedir.Lütfen tehlikeli ve zehirli materyalleri gelişigüzel araziye atmıyalım,toprakta zamanla eriyen bu maddeler içme sularına karışarak kansorejen etki yapabilmektedirler.İşyerinde çevre sorumlusu mühendisle ve teknisyeniyle konuştum,atık yağları ve eski araç lastiklerini fırında yaktıklarını toplanan aküleri ve pilleri İzmit İzaydaşa gönderdiklerini ,kirli sularında arıtılarak yeniden kullanıldığını söylediler.Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çevremize özen göstermeliyiz çünki yaşanacak başka bir dünya yok.

5 yorum:

Nihal dedi ki...

Hi again Ilhami Bey,
Definitely!
All we have to take an initiative to save trees and preserving our environment as much as we can. For both ourselves and future generations. One of our main humanly actions. I do never forget God's wish that humankind, "take care of," "guard," or "watch over" the earth.

Grateful that you put this topic in a sense of Go-Green World. Greeny thanks to you:)

Regards-

Emrah KARADENİZ dedi ki...

İlhami abi çok güzel bir çalışma keşke herkes bu kadar çevreye duyarlı olsa.Kendi kendimizi zehirliyoruz.

Small Footprints dedi ki...

Excellent post! It doesn't take much effort to live a "green" life but sometimes we forget. Thank you for reminding us to always consider our actions ... and for spreading the "green" word!

Small Footprints
http://reducefootprints.blogspot.com

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

İlhami bey yine çok önemli ve yapılması gerekli bir konuyu gündeme taşımışsınız zaten biz arıcılar bu konuda duyarlı oluyoruzda gittiğimiz yerlerdede anlatırsak konuyu toplumada yayarız kanatındayım
. kolaygelsin

Argentum Vulgaris dedi ki...

Merhaba Ilhami, I came here from Reduce Footprints, great post. I must compliment you on having your blog bilingual. I will return to investiaget further.

AV