8 Ocak 2010 Cuma

Hives controls continued on Kovan kontrollerine devam

Bees are collecting pollen from hazelnuts tassel,arılar fındık püsküllerinden polen topluyorlar.

Because air temperatures are very high we can be control our hives,as far as I observe pollen income contınued,I believe that this time we must be careful our hives healities and we must check honey and pollen sitiuation all hives.Normally bees need to be clusters this time winter season that so I feed 2 scale sugar 1 scale water percentage sytup today. .According to meteoroloji this situation will continue in coming days.Hopefully we havent damage our colonies from go above season normal temperatures.

Havalar sıcak gittiğinden kovanlarımızı kontrol etme imkanımız oluyor,gözlemlediğim kadarıyla polen geliri gayet güzel,bana göre bu durumlarda kovanlarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor,bal ve polen durumu çok önemli,normalde bu mevsimde arıların kış salkımında olmaları gerekiyor,bu olmayıncada faaliyetler devam ediyor ama nektar olmadığı için sorun burada başlıyorbu yüzden 2 ölçek şeker 1 ölçek karışımlı şurup verdim..Meteorolojiye göre bu durum önümüzdeki günlerdede devam edecek,inşallah mevsim normallerinin üzerinde giden sıcaklıklardan arıcılarımız zarar görmezler.I follow weather forecast from airport page Hava durumunu havaalanı tahmin sayfasından takip ediyorum.
Darıca, Türkiye için 7 günlük hava tahmini
Enlem:40.75 boylam: 29.38 Ortalama yükseklik.: 0m. (harita)
TarihHava TarifSıcaklık °C
Gökyüzü bulutlu
Ayrıntı...
Düşük: 11 oCGD :
16 km/h
Gökyüzü bulutlu.
Ayrıntı...
Yüksek: 18 oC
Düşük: 11 oC
GGD :
17 km/h
Gökyüzü bulutlu sabahleyin, yağmur dönemi ve hava bulutlu günün geri kalan kısmında.
Ayrıntı...
Yüksek: 19 oC
Düşük: 10 oC
GB :
23 km/h
Sabahleyin az bulutlu hava oldukça açık ve yağmur ihtimali gün boyunca. Akşamleyin hava açık. Rüzgarlı, özellikle gün boyunca.
Ayrıntı...
Yüksek: 12 oC
Düşük: 8 oC
BSB :
30 km/h
Hafif yağmur gün boyunca. Gökyüzü bulutlu gece boyunca.
Ayrıntı...
Yüksek: 9 oC
Düşük: 6 oC
GGB :
16 km/h
Yağmur.
Ayrıntı...
Yüksek: 9 oC
Düşük: 6 oC
KD :
23 km/h
Hafif yağmur sabahleyin, gökyüzü bulutlu gün boyunca. Hafif yağmur geceleyin geç saatlerde.
Ayrıntı...
Yüksek: 8 oC
Düşük: 6 oC
KD :
16 km/h

6 yorum:

bekir dedi ki...

selam abi havalar cok anormal zehmeri ayı deriz bu günlere arılarda yavru inş. şubat ayı yakmaz bizi allah sonunu hayır eylesin

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

İlhami abi.

Maşallah bayağı bir yavru alanı var.Kovanın gücü yerindeyse altından kalkar diye düşünüyorum.Herşeye rağmen yavrulu çerceve görmek beni hoşnut ediyor.

SLM ve Muhabbetle...

SAİM AHMET GÜREL dedi ki...

İlhami abi,
Söylediğin gibi inşallah bundan sonra aşırı soğukla karşılaşmayız ve bizler için erken yavrulama sorun olmaz.
Selamlarımla,

Θεοδόσης Κατσαρός dedi ki...

Spring came very early and I feel that’s not very good!

ramazan dedi ki...

sizin blogu izledikçe,içimde ukte olarak kalan arıcılık hobimi gerçekleştirmiş gibi oluyorum.ellerinize sağlık.

Nihal dedi ki...

Iyi Pazarlar Ilhami Bey,
Sizin gibi doğa işleriyle ilgilenler için hava şartlarının ne derece önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Aslında hava öyle hassas bir konu ki, herkes için önemi farklı boyutta olsa gerek. Dilerim, bahar yağışlarını beklemeksizin şimdiden yağmur damlaları bölgenize iner. Burda son birkaç gündür aniden bastıran soğuk ve kuru ayaz etkisine girdik. Titretiyor diyebilirim. Şu anda bu notu yazarken de dışarda yağan yağmur var. Çağrışım yaptı ve size yazmak istedim.
Ne dersiniz geç-kış geldi geliyor sanki, değil mi? Bizim için berbat trafik, çamur demek olsa da sizin için, doğa emekçileri için biz katlanırız bu yağışlara:)

Güzel ve verimli bir haftaya adım atmanız dileğiyle. Ayrıca hepimize 'Happy 2010 Istanbul, the European capital of Culture'. Bir yıla sığdırılamayacak kadar muhteşem bir etkinlik. Kutlu olsun:)